
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 7.7978 mm |
| Width | 2.9972 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 11.0998 mm |
| Packaging | Bulk |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 40 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 15 W |
| Power Dissipation | 15 W |
| Max Collector Current | 4 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 100 V |
| Transition Frequency | 40 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 100 V |
| Gain Bandwidth Product | 40 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 100 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 600 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| hFE Min | 40 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 335
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42106
Ext.Price$0.42106
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42106 | $0.42106 |
| 10 | $0.33475 | $3.34750 |
| 50 | $0.29161 | $14.58050 |
| 100 | $0.25404 | $25.40400 |
| 500 | $0.19284 | $96.42000 |
| 1000 | $0.17906 | $179.06000 |
